Protipovodňové opatrenia
V posledných rokoch strednú Európu sužujú pravidelne a časté záplavy. Je mnoho malých a veľkých protipovodňových opatrení, ktoré predchádzajú a eliminujú obrvské škody na.
My bežní ľudia mame veľmi malú šancu ovplyvniť tieto protipovodňové opatrenia , ktoré sú väčšinou v rukách štátu a riadiacich orgánov, avšak svojim malým dielom každý jeden obyvateľ rodinného domu môže prispieť k budovaniu protipovodňového systému. Zachytávaním vlastných dažďových vôd zo svojej strechy v podzemnej akumulačnej nádrži je zabezpečené, že objem nádrže ,do ktorej zachytávame túto dažďovú vodu nebude v čase dažďa vypustený do prírody, či už je to potok alebo vsak.
Áno môžete si povedať, že som zachytil len 5000 litrov vody a ako pomôže týchto 5000 litrov vody tomu aby boli tieto záplavy menšie?
Zoberte si príklad, že v obci žije 2000 obyvateľov, v ktorej je vybudovaných 500 rodinných domov.
Ak každý rodinný dom dokáže zachytiť v čase dažďa 5000 litrov vody a využiť ich v období keď neprší či už je to poliatie záhrady, stromov, trávy, umytie auta, alebo len tak ľubovoľné vypustenie do potoka , tak týchto 500 rodinných domov zabránilo vypusteniu 2 500 000 litrov vody do pôdy, alebo do potoka v čase dažďa. Na bežné vytopenie rodinnej pivnice a na napáchanie vysokých škôd na majetku stačí 1000 litrov dažďovej vody.
Koľko pivníc sme zachránili od vytopenia?
Toto sú čísla, ktoré by Vám mohli dať nejaký obraz, že aj my prostí ľudia sa môžeme spolupodielať na protipovodňových opatreniach.
Štandardom vo vyspelých štátoch EÚ, ako Nemecko je zákonná povinnosť zadržiavať dažďové vody v čase dažďov. Uvedená norma určuje povinnosť zachytávať dažďovú vodu do nádrží ktorých objem je odvodený od veľkosti strechy resp. zastavanej plochy.